PDF چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Ehsan Seyedi Hosseininia   

معرفی نمونه هایی از پروژه های اجرا شده

طبق قراردادی که میان شهرداری منطقه 8 شهر مقدس مشهد به عنوان کارفرما و دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان مشاور منعقد شد، مقرر گردید دو ساختمان از ساختمان های زیر نظر شهرداری که بخاطر مسائل ژئوتکنیکی دچار نشست و خسارت شده بودند، تقویت شوند. مجری این قرارداد آقای دکتر سید احسان سیدی حسینی نیا از گروه مهندسی عمران دانشکده مهندسی بودند.

 

پروژه مقاوم سازی و تراز کردن ساختمان غرفه پارک کوهسنگی شهر مشهد

پارک کوهسنگی مشهد یکی از جاذبه های گردشگری شهر مقدس مشهد است که هر مسافری را برای دیدن آن به سوی خود جلب می کند. در این پارک، ساختمان های متعددی قرار گرفته است که پیرامون آن را فضای سبز احاظه کرده است و لذا، احتمال آب شستگی خاک زیر پی ها زیاد است. یک ساختمان یک طبقه به ابعاد 5 متر در 6 متر در داخل محوطه پارک کوهسنگی مشهد کج شده بود.  

fig6

موقعیت ساختمان مورد نظر

   این ساختمان در فضایی قرار دارد که اطراف آن فضای سبز وجود داشته و بخاطر نیاز به آب دهی روزانه به فضای سبز، دچار نشست نامتقارن شده بود. طرز کج شدگی بدین صورت بود که یک طرف آن (طرف فضای سبز) 16 سانتیمتر نشست کرده بود و طرف دیگر (طرف آسفالت و پیاده رو) حدود یک سانتیمتر نشست کرده بود. خوشبختانه، به سازه فونداسیون و پی این ساختمان آسیبی وارد نشده بود و سازه بصورت صلب کج شده بود. برای مقاوم سازی و اصلاح ترازی این ساختمان به حالت اولیه از شمع های پیچی- حلزونی استفاده شد.  

fig7

     در اولین مرحله، لازم بود تا شمع ها طراحی شوند که بر اساس مطالعات ژئوتکنیک توان و ظرفیت باربری آن، طراحی صورت گرفت. با توجه به مصالح درنظرگرفته شده برای این ساختمان، وزن کلی ساختمان 40 تا 50 تن برآورد شد. تصمیم گرفته شد که از شمع های پیچی- حلزونی با ظرفیت هر کدام معادل 5 تن استفاده شود. براساس محاسبات سازه‌های و ژئوتکنیکی، قطر صفحات باربر 20-25 سانتیمتر درنظرگرفته شد.

 

پلان قرار گیری شمع ها در شکل زیر نشان داده شده است. در زیر پنج شمع واقع در سمت جنوبی ساختمان، جک هایی کار گذاشته شد تا با کمک آن ها، بتوان پی ساختمان را بلند کرد.

fig10

بر اساس مطالعات ژئوتکنیک انجام گرفته، جنس زمین و لایه بندی تعیین شد و درنتیجه، طول شمع ها بسته جنس خاک و لایه های مقاوم خاک بین 3 تا 7 متر درنظرگرفته شد. دلیل متفاوت بودن طول شمع ها، نامتجانس بودن لایه های زمین در محل ساختمان مورد نظر بود.

fig8

پس از نصب شمع ها، دستک یا نشیمن گاه هایی برای اتصال شمع ها به پی و بلند کردن آنها بر روی پی تعبیه شدند.  

 

fig9

 

عملیات جک زنی با کمک تیم اجرایی و بصورت هماهنگ انجام شد. با سیستم طراحی شده، این امکان بوجود آمد که ساختمان به اندازه 10 سانتیمتر با طرف بالا بیاید و ساختمان تا حد امکان به حالت اولیه تراز گردد. دلیل توقف ترازسازی (6 سانتیمتر باقیمانده)، عدم تحمل بتن فونداسیون برای بلند کردن بیشتر آن بود.  

 fig11

 

در این عملیات، هزینه اجرایی انجام شده حدود 150 میلیون ریال بوده است. اگر از این روش جهت ترازکردن ساختمان استفاده نمی شد، لازم بود تا این ساختمان بطور کلی تخریب شده و ساختمان جدید جایگزین آن گردد. بر اساس قیمت روز، حدود 500 میلیون ریال جهت تخریب و ساخت بنای جدید، برآورد شده است.

fig12

     

مقاوم سازه پی های ساختمان کتابخانه ایمان واقع در محله کوشش شهر مشهد

در انتهای خیابان کوشش واقع در جنوب غربی شهر مشهد، یک سوله اسکلت فلزی وجود دارد که هم اکنون از آن به عنوان کتابخانه استفاده می شود. در یک طرف این ساختمان نشست حدود 15 سانتیمتری ایجاد شده بود. مطالعات ژئوتکنیک نشان می دهد که   متاسفانه این ساختمان بر روی نخاله های ساختمانی ساخته شده است و درنتیجه بر اثر باران و نشت آب های زیرزمینی بداخل لایه نخاله ساختمانی، این طرف ساختمان دچار نشست شده بود. با سونداژ بعمل آمده، مشخص شد که پی های این ساختمان از نوع مفرد بتنی بوده که با شناژ بهم متصل هستند.  

 fig13

 پلان و موقعیت ساختمان کتابخانه ایمان واقع در انتهای خیابان کوشش شهر مشهد

 fig14

   نمایی از نشست های ساختمان

   پس از بررسی مطالعات ژئوتکنیک و بررسی خواص خاک محل و همچنین، بررسی مقاومت بتن پی ها، معلوم شد که پی از مقاومت خوبی برخوردار نیست و نمی توان پی های این ساختمان را به طرف بالا حرکت داد. لذا تصمیم گرفته شد که پی ها فقط تقویت شوند و اجازه نشست بیشتر به پی ها داده نشود.  

fig15

پلان و موقعیت شمع های کاشته شده در اطراف سه پی از ساختمان کتابخانه ایمان

       alt

 

این فناوری توسط شرکت مهندسین مشاور مانا خاک پی مهرگان حمایت مالی شده است.

manakhakpey